Swansea haastaa hirmuvireisen Cityn – Aguero harjoittelee jo, mutta ei vielä mukana
Kuva: Getty Images
Manchester City on pelannut viime aikoina kuin hurmiossa. Joukkueen laaja materiaali on näyttänyt vahvuutensa, sillä esimerkiksi Liverpoolin kaadossa joukkueen miehistöstä puuttuivat mm. Kevin de Bruyne ja Kun Aguero. De Bruynen paluuta saadaan vielä odottaa, mutta Aguero on paluun kynnyksellä: koronavirus on nyt voitettu kanta ja argentiinalainen on jo liittynyt Cityn harjoituksiin.
Mutta ei vielä kokoonpanoon. Voi olla, että Pep Guardiola käyttää muutenkin pelaajia, jotka eivät Liverpoolin kaadossa olleet. Vastassa on FA Cupissa Championshipin kärkijoukkueisiin kuuluva Swansea, joten City on ylivoimainen suosikki jatkoon.
Ottelu alkaa 19.30 ja se näytetään V sportin kanavilla sekä Elisa viihde Viaplay -palvelussa. Muut FA Cupin ottelut keskiviikkona ovat Sheffield U-Bristol City, Leicester-Brighton sekä Everton-Tottenham.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä