Suomen entinen runkopelaaja sympatisoi MM-kisojen välieräjoukkuetta: ”Tulee olemaan aina lähellä sydäntä”
Kuva: Getty Images
Suomen jalkapallomaajoukkueen entinen luottotoppari Hannu Tihinen on seurannut iloisin mielin Belgian vahvaa virettä jalkapallon MM-kisoissa Venäjällä.
Belgia on selviytynyt turnauksessa välierään. Se kohtaa tiistai-illan huippuottelussa Ranskan kello 21 alkaen.
Belgian pääseminen kisojen neljän parhaan joukkoon on Palloliiton pelaajakehityspäällikkönä nykyisin toimivalle Tihiselle kaikkea muuta kuin yllätys.
– Jo ennen kisoja ennustin, että Belgia tulisi pärjäämään. Toki moni muu on varmasti ennustanut ihan samaa. Ja myös ennen edellisiä EM-kisoja ja myös MM-kisoja, ja on ollut hienoa katsoa, että he ovat alkaneet lunastaa niitä lupauksia, mitä heiltä on odotettu, 76 pelissä Suomen A-maajoukkueessa tahkonnut Tihinen sanoi Viafreen haastattelussa.
Belgian Tihiseltä saamisella sympatioille on syynsä. Tihinen pelasi maassa neljä vuotta suurseura Anderlechtin paidassa.
– Tietysti, kun neljä vuotta sai viettää aikaa Brysselissä 2002-2006, ja kaksi vanhempaa poikaa ovat syntyneet Brysselissä, niin se maajoukkue tulee olemaan aina lähellä sydäntä.
UEFA Nations League ja EM-karsinnat näkyvät ensi syksystä alkaen Viasatilla ja Viaplayssa. Kaikki Huuhkajien ottelut ovat myös vapaasti katsottavissa Viafreessä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä