Suomen entinen runkopelaaja sympatisoi MM-kisojen välieräjoukkuetta: ”Tulee olemaan aina lähellä sydäntä”

Suomen jalkapallomaajoukkueen entinen luottotoppari Hannu Tihinen on seurannut iloisin mielin Belgian vahvaa virettä jalkapallon MM-kisoissa Venäjällä.
Belgia on selviytynyt turnauksessa välierään. Se kohtaa tiistai-illan huippuottelussa Ranskan kello 21 alkaen.
Belgian pääseminen kisojen neljän parhaan joukkoon on Palloliiton pelaajakehityspäällikkönä nykyisin toimivalle Tihiselle kaikkea muuta kuin yllätys.
– Jo ennen kisoja ennustin, että Belgia tulisi pärjäämään. Toki moni muu on varmasti ennustanut ihan samaa. Ja myös ennen edellisiä EM-kisoja ja myös MM-kisoja, ja on ollut hienoa katsoa, että he ovat alkaneet lunastaa niitä lupauksia, mitä heiltä on odotettu, 76 pelissä Suomen A-maajoukkueessa tahkonnut Tihinen sanoi Viafreen haastattelussa.
Belgian Tihiseltä saamisella sympatioille on syynsä. Tihinen pelasi maassa neljä vuotta suurseura Anderlechtin paidassa.
– Tietysti, kun neljä vuotta sai viettää aikaa Brysselissä 2002-2006, ja kaksi vanhempaa poikaa ovat syntyneet Brysselissä, niin se maajoukkue tulee olemaan aina lähellä sydäntä.
UEFA Nations League ja EM-karsinnat näkyvät ensi syksystä alkaen Viasatilla ja Viaplayssa. Kaikki Huuhkajien ottelut ovat myös vapaasti katsottavissa Viafreessä.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin