SJK kaappasi maalitykin Kemistä kahden vuoden sopimuksella

PS Kemissä maaleja tiuhaan takonut hyökkääjä Billy Ions siirtyy SJK-paitaan. Englannissa syntynyt, mutta lapsuutensa ja nuoruutensa Espanjassa viettänyt 22-vuotias Ions siirtyy Seinäjoelle loppukauden mittaisella lainasopimuksella, joka astuu voimaan 21.8. alkaen.
Samalla SJK on tehnyt pelaajan kanssa kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen, joka kattaa kaudet 2017 ja 2018.
– Olemme seuranneet Billyn otteita jo pitkään ja tiedämme, että hän tuo hyökkäyspeliin uusia vaihtoehtoja ja variaatioita. Hän on vielä nuori pelaaja, mutta otteet PS Kemin paidassa ja siellä kapteenina toimiminen puhuu puolestaan. On myös hyvä juttu että hän voi liittyä mukaamme jo nyt ja hän pääsee loppukauden aikana sisään seuran sekä joukkueen rutiineihin. Siten pääsemme heti ensi talvena aloittamaan täysillä hänen kanssaan, kommentoi SJK:n päävalmentaja Simo Valakari.
Billy Ions pelaa PS Kemin kanssa vielä kahdessa ottelussa ja kohtaa Kemissä Interin ja sen jälkeen Lapin derbyssä RoPS:n. Ions on pelikelpoinen SJK:ssa 27.8. kun SJK kohtaa Helsingin Sonera Stadiumilla HIFK:n.
Lähde: SJK:n tiedotus
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi