Ruotsi haluaa vuoden 2026 talviolympialaiset – kansan enemmistö vastustaa

Ruotsin olympiakomitea ajaa voimakkaasti hanketta, jolla tähdätään vuoden 2016 talviolympialaisten hakuun.
Hanke on edennyt jo niin pitkälle, että kisojen keskuspaikaksi on päätetty Tukholma. Alppilajit järjestettäisiin Åressa ja mäkihyppy Falunissa. Lisäksi on väläytelty ajatusta ”ulkoistaa” kaikki kelkkailulajit Latviaan.
Ruotsin kansa ei kuitenkaan lämpene idealle. Radiosportenin järjestämässä kyselyssä vain 34 prosenttia kannatti olympialaisten hakemista ja 53 prosenttia oli hakua vastaan.
– Minusta lukemat ovat aika hyviä ajatellen sitä, että tietoa uudesta konseptista ja uusista edellytyksistä ei ole vielä kerrottu julkisuuteen, Ruotsin olympiakomitean toiminnanjohtaja Peter Reinebo kuitenkin totesi Svenska Radiolle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan