Roope Ahonen: ”Susi Training Center in upea paikka”
Kuva: Getty Images
Kahden Ruotsin kauden jälkeen paluun kotimaan liigaan tekevä salolaislähtöinen Roope Ahonen, 24, astui jättiaskeleen eteenpäin urallaan viime kesänä Slovenian EM-kisoissa. Ahosen mukaan edellytykset entistä suurempaan kehitykseen ovat olemassa, kun yhtälöön lasketaan tulevat kansainväliset ottelut ja Susijengin sisäinen mittelö pelipaikoista.
Helsingin Pasilassa vietetyn harjoitusviikon jälkeen Susijengi on valmistautunut ensi viikonlopun Saksan leiritykseensä Lohjan Susi Training Centerin hulppeissa puitteissa. Suomen maajoukkueiden uusi kotipesä on saanut jengiläiset varauksetta puolelleen.
– Upea paikka. Kaikki on toiminut täydellisesti ja olosuhteet ovat kaikin puolin otolliset, Ahonen kertoo ajatuksistaan Koripalloliiton tiedotteessa.
- Voi olla vain hyvillä mielin, kun kaikki tarvittava löytyy käytännössä saman katon alta.
Meneillään on Susijengin toinen virallinen yhteisharjoitusviikko. Heinäkuu alkoi perinteiseen tapaan vapaaehtoisilla harjoituksilla, jonne pelaajat saivat kokoontua oman halunsa mukaan. Parhaimmillaan vapaaehtoisia löytyi yli 15.
– Sähinä on ollut todella kovaa alusta asti. Näin hyvin asennoituneessa joukkueessa on ilo tehdä töitä. Aina tuntuu siltä kuin oman perheen luokse tulisi, kun maajoukkuekesä alkaa, Ahonen tuulettaa.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä