Red Bull -pomolta suora varoitus Mercedekselle: ”Tulee aika kun joku lyö heidät”
Kuva: Getty Images
F1:n Bahrainin ensimmäiset harjoitukset perjantaina sujuivat Red Bullin merkeissä Max Verstappenin ladatessa tiskiin nopeimman ajan. Valtteri Bottas Mercedeksellä ajoi kakkoseksi ja hallitseva maailmanmestari Lewis Hamilton jätettiin neljänneksi.
Red Bull vaikuttaa kaikkineen olevan hyvässä iskussa kauden avausosakilpailun kynnyksellä. Verstappenin ykköspaikka oli selkeä ja Sergio Perez oli seuraavassa tiiviissä nipussa kuudes. Tallipäällikkö Christian Horner ennustikin suoraan Mercedeksen ykköspaikan olevan nyt vakavasti uhattuna.
– Urheilu on aina syklistä. Tiimit dominoivat aikansa ja jossain vaiheessa se päätyy. Tulee aika, kun joku lyö heidät ja meidän pitää varmistaa, että se olemme me, Horner sanoi SunSportille.
Horner uskoo myös, että Red Bullilla on tavoitteessaan takana suuren yleisön tuki.
– Ihmiset toivovat kovasti, että Mercedes pystytään kunnolla haastamaan. Takana on seitsemän vuotta heidän hallintaansa, Horner muistutti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan