Pep Guardiola kommentoi Erling Haalandin Valioliigadebyyttiä – ”En välitä siitä, montako maalia hän tekee”

Manchester Cityn megahankinta Erling Haaland teki kaksi maalia ensimmäisessä Valioliigaottelussaan West Hamia vastaan. Manageri Pep Guardiola valoi ottelun jälkeen öljyä laineille Haalandin kauden suhteen.
– En tiedä, kuinka monta maalia hän tekee, enkä välitä siitä. Emme voita Erlingin mukana tai häviä Erlingin mukana. Hänen pitää olla oma itsensä, hän sanoi ottelun jälkeen.
Norjalaisen jäätyä viikkoa aiemmin ilman osumaa Liverpoolia vastaan pelatussa Community Shield -ottelussa oli jo nostanut hetkeksi keskustelua siitä, miten Haaland lopulta pärjäisi Englannissa.
– Viikko sitten hän ei pystynyt sopeutumaan Valioliigaan. Nyt hän on samalla viivalla Titi (Thierry) Henryn, Alan Shearerin ja Cristiano Ronaldon rinnalla, Guardiola sanoi hymy kasvoillaan. Cityn kausi jatkuu lauantaina kotiottelulla Bournemouthia vastaan.
Valioliigan kaikki ottelut näkyvät Elisa Viihde Viaplayssa ja V Sport -kanavilla.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi