Pablo Zabaleta: Brasilialaisten vihasta lisää voimaa

Brasilia ei voita maailmanmestaruutta omissa kisoissaan. Maa voi vielä pestä kasvojaan viemällä pronssin, mutta tärkeämpää brasilialaisfaneille on se, että Argentiina ei voita maailmanmestaruutta.
Nöyryytys olisi täydellinen mikäli mestaruus lipsahtaisi nimenomaan naapurimaahan ja tämä on huomattu ja tiedostettu hyvin myös Argentiinan joukkueessa.
– Meille on erityistä pelata tässä maassa etenkin kun brasilialaiset fanit ovat olleet koko ajan Argentiinaa vastaan, Argentiinan puolustaja Pablo Zabaleta totesi Daily Expressin mukaan.
– Joskus kun kaikki ihmiset ovat vastaan, tuntee itsensä vielä vahvemmaksi. Olemme näyttäneet sen ja olemme erittäin ylpeitä siitä.
Zabaleta nosti mieluummin kuitenkin esille positiivisemman asian: Argentiinan omat fanit.
– Miettikää vain ihmisiä, jotka Argentiinassa myyvät autonsa päästäkseen tänne, vaikkei heillä ole lippuja otteluun. Tällaista tapahtuu Argentiinassa, me rakastamme jalkapalloa.
– Tämä tekee minut ja kaikki muut ylpeiksi ja toivon, että voimme antaa heille toisen maailmanmestaruuden.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Huuhkajien hyökkääjä avasi maalitilinsä Bundesliigassa
- Suomen talvijoukkueet viikonlopun maailmancupiin valittu – Iivo Niskanen tekee paluun
- Juuse Saros palasi taas tasolleen – vei NHL:n suomalaiskohtaamisen nimiinsä
- Sebastian Ahon sihti kohdillaan – Dallasin suomalaiset syöttöpuuhissa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Jällivaarassa
- Mikael Granlund tehopäällä – Patrik Laine osui
- Talvi yllätti HJK:n Konferenssiliigan ottelussa – HJK menetti kahden maalin johtoaseman
- Aleksander Barkov pyssytti itsensä harvalukuiseen seuraan
- Sebastian Aho tehokkaana – Jesperi Kotkaniemi ratkaisi
- Suomen joukkueet viikonlopun talvilajien MM-osakilpailuihin valittu – konkari mukana