Salibandyn Suomen mestaruus on katkolla torstaina. Ennakkosuosikki Classic muni jo toista kertaa perättäin selvän johtonsa ja menetti ottelun. Tällä kertaa joukkue johti ottelua 3-0, mutta lopussa tamperelaiset olivat maalin takaa-ajoasemassa. Siitä he vielä nousivat ja ottelu meni jatkoajalle.

Jatkoajalla KrP toisti viikonlopun temppunsa. Silloinkin joukkue ratkaisi ottelun jatkoajalla ja ratkaisumaalin teki Luukas Hyvärinen. Sama mies oli asialla myös tiistaina.

Hyvärinen laukoi viidennessä finaalissa hattutempun. Finaalisarja on muutenkin ollut mieheltä mykistävä: kahden viime ottelun pistemäärä on 7+1!

Mahdollinen ratkaisuottelu pelataan torstaina Nokialla eli areenalla, jossa kotijoukkue on ollut lähes lyömätön.

LUE MYÖS: