Max Verstappen voittoon Austinissa – Valtteri Bottaksen kisasta pannukakku

Max Verstappenin pyyhälsi Austinin GP:n voittoon, jossa taas riitti tapahtumia. Valtteri Bottaksen kisa oli paha epäonnistuminen.
Verstappen oli kisassa kapellimestarin paikalla jotaen suurimman osan kisaa ja oli jo karkaamassa, mutta Red Bullin varikkomoka pudotti hänet Lewis Hamiltonin ja Charles Leclercin taakse. Hollantilainen pystyi kuitenkin nousemaan kaksikon ohi ja sai pidettyä Hamiltonin takanaan, vaikka englantilaiskuski painosti tiukasti loppuun saakka.
Voitolla Verstappen sivusi yhden kauden voittoennätys ja hän nousi korkeimmalle palkintokorokkeelle nyt 13 kerran tällä kaudella. Samalla Red Bull varmisti itselleen merkkimestaruuden ensimmäistä kertaa sitten kauden 2013.
Bottaksen kilpailua kohtaan olivat korkealla, sillä hän pääsi lähtemään kilpailuun seitsemännestä lähtöruudusta. Hän sai kuitenkin heti heikon lähdön ja kruunasi kisansa ajovirheeseen, joka johti ulosajoon.
Formula 1 -lähetykset ovat tästä kaudesta lähtien katsottavissa yksinoikeudella Elisa Viihde Viaplay -palvelussa ja V sport -kanavilla. Viaplayn lähetykset kattavat kaikki F1 -harjoitukset, aika-ajot sekä varsinaiset kisalähetykset sekä runsaasti muuta oheisohjelmistoa.
F1-lähetysten lisäksi Elisa Viihde Viaplayssa nähdään myös kaikki 14 F2 -osakilpailuviikonloppua sekä kaikki F3 -osakilpailut. Kaikki kisat selostetaan suomeksi.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi