Max Verstappen jo viidenteen peräkkäiseen voittoon

Max Verstappen pilasi Ferrarin juhlat Monzassa, kun hän ajoi jo viidennen peräkkäisen voittonsa.
Ferrarin Charles Leclerc lähti kilpailuun paalupaikalta ja Ferrarin fanit odottivat monacolaiselta voittoisaa suoritusta. Ferrari sortui jälleen taktiseen virheeseen, jonka seurauksena Verstappen nousi kisassa kärkeen. Vertsappen lähti kilpailuun seitsemännestä ruudusta, mutta nousi nopeasti Leclercin kantaan. Hollantilaisen noustua kärkeen, ei voittajasta ollut enää epäselvyyttä. Leclerc oli toinen ja George Russell kolmas.
Valtteri Bottaksen kisa oli surkea. Heikko lähtö pudotti hänet ruudusta 15 viimeiseksi ja hän kolaroi ensimmäisessä mutkassa. Lopulta Bottas oli 13.
Verstappenin MM-johto on nyt 116 pistettä, kun kuusi osakilpailua on jäljellä. Verstappenilla onkin mahdollisuus varmistaa mestaruus jo seuraavassa kilpailussa.
Formula 1 -lähetykset ovat tästä kaudesta lähtien katsottavissa yksinoikeudella Elisa Viihde Viaplay -palvelussa ja V sport -kanavilla. Viaplayn lähetykset kattavat kaikki F1 -harjoitukset, aika-ajot sekä varsinaiset kisalähetykset sekä runsaasti muuta oheisohjelmistoa.
F1-lähetysten lisäksi Elisa Viihde Viaplayssa nähdään myös kaikki 14 F2 -osakilpailuviikonloppua sekä kaikki F3 -osakilpailut sekä W Series -sarjan kilpailut. Kaikki kisat selostetaan suomeksi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin