Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
Lando Norris pääsi juhlimaan kotiosakilpailunsa voittoa, kun hän ajoi värikkään Silverstonen F1-osakilpailun voittoon.
Kilpailua väritti ennen kisaa ollut sade, joka aloitti rengasrumban jo lämmittelykierroksella. Avauskierroksilla nähtiin jo ulosajoja ja kisan alussa uudelleen alkanut sade toi kisaan entistä enemmän lisäväriä. Turva-auto olikin yleinen näky kisassa ja yhteensä viisi kilpailijaa joutui keskeyttämään ulosajojen tai kolarien takia.
Oscar Piastri piti kisan alussa johtoasemaa, mutta sai 10 sekunnin aikasakon, joka pudotti hänet voittotaistelusta. Norris käytti tilanteen hyväkseen ja ajoi voittoon ennen Piastria.
Kilpailun superyllättäjä oli Sauberin Nico Hülkenberg, joka oli kolmas. Se oli samalla saksalaisen ensimmäinen palkintopallisija. Kyseessä oli Hülkenbergin 239. osakilpailu.
Neljänneksi ajoi Lewis Hamilton ennen paalulta lähtenyttä Max Verstappenia. Verstappen pyörähti kisassa ja menetti mahdollisuutensa voittoon.
Pisteille pääsivät myös Pierre Gasly, Lance Stroll, Alex Albon, Fernando Alonso sekä George Russell.
Seuraava osakilpailu ajetaan heinäkuun viimeisenä viikonloppuna Belgiassa.
Viaplay esittää kaikki F1-tapahtumat suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Nouseeko Barcelona? Miten käy Liverpoolin?
- Nikola Jokicilta jälleen uskomaton kausi
- SaiPa järjesti kiekkofaneille unelman – Tampereen paikallinen välierissä
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu
- Isossa Omenassa hiljainen kiekkokevät
- Rory McIlroy nappasi pokaalin ja miljoonia
- KuPS ja AC Oulu puhtaalla pelillä Veikkausliigan kärjessä
- Golfässältä suoraa puhetta – ”Normaali paska viikko”
- Pitkän tauon jälkeen – Iivo Niskanen kumarsi Suomen mestarina
- Tästä alkaa kultajahti – Leijonien ensimmäinen leiriryhmä julki