”Matka on vielä pitkä” – Coloradon suomalaistähdet isossa roolissa avausvoitossa
Colorado Avalanche otti ensimmäisen kiinnityksen Stanley Cupiin voittamalla Tampa Bay Lightningin jatkoerässä maalein 4-3. Voittomaalin iski Andre Burakovsky.
Coloradon suomalaispelaajat Mikko Rantanen ja Artturi Lehkonen olivat suuressa roolissa Coloradon voitossa. Rantanen syötti kaksi maalia ja Lehkonen teki yhden.
– Tämä oli ensimmäinen peli ja ensimmäinen voitto. Matka on vielä pitkä, Lehkonen sanoi NHL:n sivuilla julkaistussa videossa.
Maali oli Lehkoselle jo näiden pudotuspelien seitsemäs. Hän on tehnyt tehot 7+5 15 ottelussa.
Tampa on hallitseva mestari kahden viime kauden ajalta.
– He ovat sinnikäs joukkue. Meidän täytyy vain pitää kiinni omasta pelityylistämme, ja hyviä asioita tapahtuu, Lehkonen sanoi.
Lehkonen pelasi yhdessä Darren Helmin ja Logan O’Connorin kanssa.
– Emme pelanneet parasta peliämme. Voimme parantaa paljon. Ensimmäisestä pelistä on opittava ja oltava valmiina seuraavaan peliin, hän sanoi.
Toinen finaali pelataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Se tulee suorana lähetyksenä Elisa Viihde Viaplaylta ja V Sportilta.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan