Alle 19-vuotiaiden poikien jalkapallon EM-lopputurnaus Suomeen
Kuva: Getty Images
Euroopan jalkapalloliitto UEFA päätti maananantaina myöntää alle 19-vuotiaiden poikien (1.1.1999 ja myöhemmin syntyneet) EM-lopputurnauksen Suomelle.
Kahdeksan maan EM-kisat pelataan Suomessa kesällä 2018. Suomi pääsee mukaan turnaukseen automaattisesti isäntämaana. Turnaus toimii myös karsintana alle 20-vuotiaiden MM-lopputurnaukseen.
– Tämä on meille loistava uutinen. Olemme panostaneet pelaajakehitykseen paljon. Hyviä signaaleja on ollut jo näkyvissä, mutta asiat eivät tapahdu hetkessä. Tällaisen huipputurnauksen järjestäminen vuonna 2018 tukee erinomaisella tavalla omaa pelaajakehitystyötämme. Kotimaassa järjestettävä lopputurnaus on loistava urheilullinen etappi ja tavoite meille, Palloliiton puheenjohtaja Pertti Alaja sanoo Palloliiton verkkosivuilla.
Suomen Palloliitto on isännöinyt 2000-luvulla yhteensä neljää arvoturnausta. Naisten EM-turnaus (2009), alle 19-vuotiaiden tyttöjen EM-turnaus (2004), alle 17-vuotiaiden poikien MM-lopputurnaus (2003) sekä alle 18-vuotiaiden EM-lopputurnaus (2001) pelattiin Etelä-Suomen paikkakunnilla.
– Pelaajakehityksen ohella täytyy myös muistaa turnausjärjestelyiden anti koko jalkapalloperheelle. Paitsi että pääsemme kilpailemaan huippujen kanssa, mittavat järjestelyt jättävät aina valtavasti osaamista myös ihmisille, jotka ovat järjestelyiden takana, Alaja muistuttaa.
UEFA ja Palloliitto tiedottavat alle 19-vuotiaiden EM-turnauksen pelipaikkakunnista myöhemmin.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa