Manchester United -hankinnan siirtosotkusta ratkaisu – ex-seuran maksettava 12 miljoonaa euroa!

Manchester United hankki vuosi sitten kesällä puolustaja Marcos Rojon Portugalin Sporting Lissabonista. Argentiinan paidassa MM-kisoissa vakuuttanut Rojo siirtyi Unitediin noin 20 miljoonalla eurolla.
Sporting oli hankkinut Rojon aiemmin TsSKA Moskovasta investointirahasto Doyenin avustuksella. Rahaston piti saada nyt osa siirtosummasta miehen lähtiessä Unitediin. Sporting kieltäytyi kuitenkin maksamasta Doyenille, koska se oli Sportingin mukaan kaupitellut argentiinalaista useaan eri suuntaan ilman seuran suostumusta.
Asiasta valitettiin urheilun kansainväliselle vetoomustuomioistuimelle, joka on nyt päättänyt, että Sportingin on maksettava 12 miljoonaa euroa Doyenille. Sporting aikoo valittaa asiasta.
Lähde: Goal.com
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa