Lothar Matthäus: ”Saksa suurin finaalisuosikki sitten vuoden 1954”

Saksa on monen papereissa ennakkosuosikki sunnuntaisessa MM-finaalissa Argentiinaa vastaan. Saksalaislegenda Lothar Matthäus sanoo, suoraan ettei vastaavaa asetelmaa ole ollut vuosikymmeniin.
Saksa on Matthäusin mukaan todella vakuuttanut.
– Perustuen nähtyihin esityksiin turnauksen aikana yksikään joukkue ei sitten Unkarin 1954 ole ollut suurempi suosikki finaalin alla kuin Saksa nyt, Matthäus sanoo Bildin haastattelussa.
Unkari ei kuitenkaan tuolloin voittanut mestaruutta kärsittyään finaalissa yllätystappion – Länsi-Saksalle. Matthäus muistuttaa, ettei mikään ole varmaa nytkään.
– Argentiina voi tehdä ottelusta todella, todella vaikean. Heillä ei ole joukkueessa samaa laatua kuin Saksalla, mutta he pelaavat suurella sydämellä. He pelaavat lisäksi epämukavan eurooppalaisesti, Matthäus arvioi.
– Heillä on Lionel Messissä – vaikkei hän ole mitenkään loistavasti turnauksessa pelannut – kuitenkin pelaaja, joka voi yksittäisessä tilanteessa ratkaista.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan