Liiga-seura hankki runsaasti johtajuutta ja esimerkkiä
Jukurit kertoo verkkosivuillaan solmineensa yksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Joachim Rohdinin, 28, kanssa.
Rohdin on pelannut Ruotsin korkeimmalla sarjatasolla SHL:ssa 11 kaudella yhteensä yli 500 runkosarja- ja playoffs-ottelua. Viimeksi Rohdin edusti kasvattajaseuraansa Brynäs IF:aa, jonka riveissä hän on myös voittanut Ruotsin mestaruuden keväällä 2012. Brynäsin lisäksi Rohdin on edustanut SHL:ssa Timråta, Linköpingiä, Färjestadia ja Karlskronaa.
Oikea käsi alhaalla pelaava Rohdin tuo Jukurien urheilujohtaja Jukka Holtarin mukaan nuoreen joukkueeseen runsaasti johtajuutta ja esimerkkiä.
– Pelkkä työteliäisyys ei kuitenkaan riitä, vaan odotamme myös tehoja. Keväällä tavatessamme totesimme yhdessä, että Jukurit tarvitsee työmiehen lisäksi myös maaleja. Kymmenen osuman maalipyssy on siis kaivettava naftaliinista, Holtari toteaa Jukureiden verkkosivuilla.
Vahvalla joukkuepelaajalla on kapasiteettia saavuttaa tavoitteet oikein roolitettuna.
– Jalka liikkuu ruuhkassakin ja pelaaja pysyy vahvasti kiinni kiekossa. Laukaus sivuttaisliikkeestä on terävä, Holtari luonnehtii.
Lähde: Jukureiden verkkosivut
LUE MYÖS:
- Ruotsin hiihtokohu paisuu – nyt laitettiin valmentaja pihalle!
- Liigassa flopannut Kärpät: uutispommi!
- Uutispommi: Norjan hiihtotähti lopettaa uransa!
- Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi: uusi aluevaltaus!
- Patrik Laine: nöyryytys!
- Aleksi Valavuori muisteli hetkeä, joka muutti kaiken: ”Koko p*ska pöydälle”
- IL: Suomen maajoukkuehiihtäjä keskeytti ja korkkasi oluen: ”Join varaston tyhjäksi”
- Tätä ei osannut odottaa kukaan – Suvi Minkkinen romahti rajusti
- Paniikkiseuralta paniikkiratkaisu
- Barkoville välikausi