Kuvernööri yrittää kääntää NHL-kohupelaajan pään
Kuva: Getty Images
NHL-kohupelaaja Vjatsheslav Voinov on tekemässä KHL-sopimusta Pietarin SKA:n kanssa, mutta Traktor yrittää vielä viimeistä oljenkortta.
Venäläismedian mukaan Tsheljabinskin alueen kuvernööri ja Traktorin presidentti Boris Dubrovski haluaa tavata Voinovin 30. syyskuuta ja yrittää kääntää pään Traktorin suuntaan.
Kuvernöörillä on kuitenkin ns. mahdoton tehtävä edessään, sillä Voinovin tiedetään haluavan Gagarin Cupista taistelevaan joukkueeseen. SKA on hallitseva mestari, kun taas Traktorilla tekee tiukkaa päästä edes pudotuspeleihin.
Voinovin pelaajaoikeudet ovat Traktorilla, mutta TASSin mukaan SKA-kontrahti on jo käytännössä selvä ja siitä puuttuvat enää jotkut muodollisuudet.
Los Angeles Kingsin ex-pelaaja Voinov on ollut otsikoissa pahoinpitelyn ja sitä seuranneen vankilatuomionsa takia. Miestä uhkasi karkotus Yhdysvalloista, mutta hän päätti palata kotimaahansa vapaaehtoisesti. Venäläispakki pelasi ainoastaan kuusi NHL-peliä viime kaudella.
LUE MYÖS:
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille