Kommentti: Oho! Nyt on rehtorilla haastetta – tähtikatras oppituolissa

Suomen Palloliitto julkaisi listan seuraavalle UEFA A-valmentajakurssille valituista oppilaista. Rehtorilla ja muilla opettajille on koulunpenkillä melkoisen nimekkäitä oppilaita. Voi olla, että jokunen oppi tullaan myös haastamaan.
UEFA A-valmentajakurssille valittiin mukaan maajoukkuekonkareista Mika Väyrynen, Mikael Forssell, Teemu Tainio ja Markus Heikkinen – yhteensä 274 A-maaottelua ja yli 50 vuotta ulkomailla pelaamista ammatikseen. Kaveruksilla on kokemusta sellaisista valmentajasuuruuksista kuten Jose Mourinho, Guus Hiddink ja Guy Roux, vähintään mielenkiintoisten pelikavereihin lisäksi.
Jos Palloliiton koulutusosaston miehet eivät saa tältä neliköltä tarpeeksi sparrausta, otetaan hihaässänä Miika Juntunen. ”Taikalanne” tunnetusti tietää jalkapallosta enemmän kuin edellä mainittu nelikkö lisättynä kaikilla muilla kurssilaisilla sekä opettajilla – ja sen Oulun suuri jalkapallopersoona tuo myös hanakasti esiin.
Oheisesta kurssista on muodostumassa vähintään mielenkiintoinen, mutta myös suomalaisen jalkapallon tulevaisuuden kannalta tärkeä. Pitkään ulkomailla pelanneiden pelaajien kokemukset on välttämätöntä saada kotimaisen pelaajakehityksen ja suomalaisen jalkapallon pariin.
Ja Juntusiakin tarvitaan aina antamaan väriä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta