Jose Mourinho selitteli shokkitappiota: “Syytän itseäni”
Kuva: Getty Images
Chelsea kärsi lauantaina todellisen yllätystappion kotikentällään Crystal Palacelle. Manageri Jose Mourinho syytti tappiosta osin itseään.
Valioliigassa hallitseva mestarijoukkue on neljässä ottelussa kerännyt ainoastaan neljä pistettä, ja ero sarjaa johtavaan Manchester Cityyn on jo kahdeksan pistettä.
– En ole tyytyväinen pelaajieni esitykseen. Peliesitys on aina kollektiivinen juttu, joka vaatii 11 pelaajan hyvän onnistumisen samaan aikaan. Myös hyviä henkilökohtaisia suorituksia tarvitaan. Muutaman pelaajan esitys ei ollut tänään todellakaan kovin tasokas. Syytän itseäni siitä, etten vaihtanut heitä pois kentältä. Olisin tarvinnut eilen vähintään neljä vaihtoa, Mourinho kertoi.
– Meillä on nyt kahdeksan pistettä vähemmän kuin kärjellä. Jos kyse olisi jostakin toisesta liigasta, sanoisin ”game over”. Valioliigassa en kuitenkaan sano niin, koska meilläkin oli viime kaudella välillä seitsemän pisteen johto muihin, mutta yhden kuukauden aikana menetimme sen seitsemän pistettä.
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun