Jasmi Joensuulle ensimmäinen voitto maailmancupissa
Tour de Ski jatkui Val di Fiemmessä perinteisen sprinteillä.
Jasmi Joensuu hallitsi päivän hiihtoja ja nappasi lopulta koko kilpailun voiton ennen Sveitsin Nadine Fähndrichiä ja Ruotsin Johanna Hagströmiä. Myös Johanna Matintalo ylsi finaaliin saakka, ja oli hienosti kilpailun viides. Jasmin Kähärä oli kymmenes ja Vilma Nissinen 27. Vilma Ryytyn kisa päättyi tänään karsintaan (40.).
Joensuu on esittänyt vahvoja sprinttiotteitaan läpi alkukauden.
– Oon tosi ylpeä itsestäni, että pystyin tänään voittamaan. Tiesin, että se on tulossa jossain vaiheessa ja että oon nyt hyvässä kunnossa. Tykkään tuosta radasta. Tänään oli myös sukset aivan mielettömät ja kaikki vaan toimi tosi hyvin. Energiatasot oli hyvät ja uskoin itseeni tosi kovasti. Oon tosi iloinen tästä päivästä ja koko tästä Tourista tähän mennessä. Vielä yksi kisa jäljellä – katsotaan sitten mäen päällä, missä ollaan. Lähdetään huomenna nautiskelemaan ja taistelemaan ja sitten pääsee lepäämään, kommentoi Joensuu Hiihtoliiton tiedotteessa.
Miesten kilpailussa parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Joni Mäki, joka oli seitsemäs. Myös Niilo Moilanen ylsi karsinnasta erävaiheeseen ja oli lopulta 30. Perttu Hyvärinen oli 45. ja Petteri Koivisto 61. Miesten kilpailun voitti Norjan Johannes Hösflot Kläbo.
– Tänään oli tärkeä kisa olympialadulla ja mukava onnistuminen siinä. Oli hyvä nähdä millainen latu täällä on ja ainakin itse tykkäsin siitä. Tänään oli hyvä karsinta ja kaksi erilaista erää, joista molemmat olivat positiivisen tuntuisia. Eri tavoilla tuli ne hiihdettyä, eikä se finaalipaikkakaan hirveän kauas jäänyt. Olen tyytyväinen päivän suorituksiin. Huomenna vielä viimeinen puristus tälle Tourille. Koitetaan päästä kipuamaan mäki ylös, kertoi Mäki.
Val di Fiemmen viikonloppu sekä koko Tour de Ski huipentuvat huomiseen Alpe Cermisin loppunousuun (10 km V). Joensuu lähtee päivään Tourin kokonaiskilpailun toiselta sijalta. Hyvärinen on tällä hetkellä parhaana suomalaismiehenä kokonaiskilpailun 17.
Viaplay esittää kaikki maastohiihdon maailmancupin osakilpailut suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- HJK sai pistetilinsä auki Eurooppa-liigassa
- Hyi! Nolo kuva NHL-tähti Jesse Puljujärvestä leviää somessa – ”Iljettävää”
- Koskettava video edesmenneestä SM-liigatähdestä – yritti selviytyä yksin
- 555 237 619 euroa neljässä vuodessa – ajaako Lionel Messi Barcelonan konkurssin partaalle?
- Barcelona raivoissaan – ”PSG:n julkinen kiinnostus Messiin on epäkunnioittavaa”