HJK pelaa Roomassa torstaina – keskikenttäpelaaja hehkuttaa europelejä
HJK jatkaa Eurooppa-liigan otteluitaan kohdatessaan torstai-iltana legendaarisella Stadio Olimpicolla AS Roman. HJK avasi viime viikolla Eurooppa-liigansa isännöimällä Real Betistä.
HJK pisti tiukasti kampoihin, mutta joutui taipumaan loppuunmyydyllä Töölön stadionilla 0-2.
– Ihan ensiksi huikea futisilta, että Suomessa saa pelata tällaisia pelejä. Sekään ei ole itsestäänselvyys kuitenkaan. Olen iloinen, että pelasimme rohkeasti ja pystyimme pelillisestikin haastamaan Betistä, HJK:n keskikenttäpelaaja Santeri Väänänen kertoo tuoreimmassa Veikkausliiga-podcastissa.
HJK pelasi ennakkoluulottoman ja hyvän pelin, mutta palkinto jäi saamatta.
– Tulos ei ollut se, minkä olisi voinut saada, mutta noissa peleissä pitää asioiden mennä aika nappiin, että saa pisteitä.
20-vuotias Väänänen pysyi hyvin espanjalaisten miljoonamiesten kyydissä.
– Itselle jäi hyvä fiilis. Pystyi tekemään niitä asioita, joita normaalistikin tekee ja pelaamaan omaa peliä.
Väänänen myöntää, että peleissä on eri taso kuin Veikkausliigassa.
– En sitä kesken pelin ajattele, mutta kyllä sen huomaa, että on ne eri matseja.
Ottelu alkaa kello 22.00. Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittää ottelun suorana lähetyksenä kuten myös muita Konferenssiliigan otteluita.
Väänäsen haastattelu on kuunneltavissa kokonaisuudessaan Suplan Veikkausliiga-podcastista.
LUE MYÖS:
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista
- Janni Hussi sivuun kovista kisoista – paljasti syyn Instagramissa
- Italia karahti, Ruotsi nousi kuolleista
- Puolivälierissä välipäivä – Ilves aloittanut vahvasti
- IS: Jukka Jalonen: tyly ilmoitus Liigan suuntaan!