FC Inter edelleen tähtipelaaja Filip Valencicin perässä: ”Teemme kaikkemme, mutta vaikealta näyttää”
Kuva: Juha Tamminen
FC Interissä kovia tehoja Veikkausliigassa tehnyt slovenialaishyökkääjä Filip Valencic suuntasi viime kauden jälkeen takaisin ”kotiseuraansa” Norjan Stabaekiin.
FC Interin päävalmentaja Jose Riveiro myöntää seuran olevan edelleen kiinnostunut hyökkääjän palveluksista.
– Olimme edelleen kiinnostuneita saamaan Valencicin tänne, se ei ole mikään salaisuus, Riveiro kertoo Suplan Veikkausliiga-podcastissa.
– Valencic viihtyi täällä hyvin, mutta todellisuus on kuitenkin se, että hän on virallisesti toisen seuran pelaaja. Koronasta johtuen kaikki on nyt toisin. On todella vaikeaa saada hänet tälle kaudelle Interiin. Yritämme toki, mutta se saattaa olla mahdotonta, valmentaja myöntää.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun
- Sankari vietti tuplajuhlia – Helmarit voiton makuun
- Olipas lähellä – Suomelle silti huippusijoitus
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa