Europelit tiedossa – FC Inter kasaa jo ensi kauden joukkuettaan – ”Halusimme ehdottomasti käyttää näiden pelaajien optiot”
FC Inter tiedottaa tehneensä neljän pelaajansa kanssa yhden vuoden jatkosopimukset, kun se aktivoi Mikko Kuninkaan, Daniel Kamyn, Arttu Hoskosen ja Lassi Viholaisen optiot ensi kaudesta. Interillä on kasassa ensi kaudelle nyt kymmenen pelaajasopimusta. Joukkue varmisti paikkansa ensi vuoden europelikarsintoihin voittamalla keväällä Suomen Cupin.
Seuran tekninen johtaja Vesa Mäki oli tyytyväinen nelikon sopimuksiin.
– Halusimme ehdottomasti käyttää näiden nuorten pelaajien optiot, koska jokainen heistä on pelannut tällä kaudella hyvin ja mikä tärkeintä, jokaisen kohdalla on tapahtunut kehittymistä heidän saatuaan vastuuta kentällä. Näiden lisäksi seuralla on käytettävissään muiden pelaajien optioita, joiden käyttämisestä ei ole vielä tehty päätöksiä, Mäki kertoo Interin verkkosivuilla.
Nuorista pelaajista isoimmassa roolissa on ollut FC Lahdesta seuraan täksi kaudeksi tullut Kuningas.
– Mikko on ikäisekseen kokenut ja myös vastuun saatuaan osoittautunut sen kantajaksi. ”Kunkun” teknis-taktinen osaaminen sekä asenne harjoitteluun ovat sellaisia, joita tämä seura kaipaa. Lisäksi hänen vasen jalkansa on pelote vastustajalle sekä erikoistilanteissa, että jo aika kaukaakin pelitilanteissa, Mäki mainitsee.
Lähde: Interin verkkosivut
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”
- Stadin kovin jätkä joutui kiekkodiktaattorin hampaisiin: ”Ei ollut munaa sanoa”