Espanjalaislehti: Barcelona myy puolustajansa – siirtosumma on yli tuplat ostohinnasta

Kuva: Getty Images
Espanjan mahtiseura FC Barcelona on espanjalaislehti Mundo Deportivon mukaan päässyt Italian Serie A:ssa pelaavan Sassuolon kanssa sopuun puolustaja Marlon Santosin siirtosummasta. Siirto on enää kiinni pelaajan ja seuran henkilökohtaisten ehtojen toteutumisesta.
Barcelona lunasti Santosin vuonna 2017 brasilialaiselta Fluminenselta. Santos pelasi Barcassa ensi kertaa kesällä 2016, tuolloin lainalla.
Viime kauden pelaaja vietti Ranskassa ja Nizzassa, kun Bluagrnan valmentaja Ernesto Valverde ei kokenut tarvitsevansa suojattiaan.
MD:n mukaan Barcelona saisi Santosista, 22, kompensaationa 12 miljoonaa euroa. Tuolla summalla seura tekisi voittoa, sillä se maksoi puolustajasta vain viisi miljoonaa euroa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa