Espanjalaislehti: Barcelona myy puolustajansa – siirtosumma on yli tuplat ostohinnasta
Kuva: Getty Images
Espanjan mahtiseura FC Barcelona on espanjalaislehti Mundo Deportivon mukaan päässyt Italian Serie A:ssa pelaavan Sassuolon kanssa sopuun puolustaja Marlon Santosin siirtosummasta. Siirto on enää kiinni pelaajan ja seuran henkilökohtaisten ehtojen toteutumisesta.
Barcelona lunasti Santosin vuonna 2017 brasilialaiselta Fluminenselta. Santos pelasi Barcassa ensi kertaa kesällä 2016, tuolloin lainalla.
Viime kauden pelaaja vietti Ranskassa ja Nizzassa, kun Bluagrnan valmentaja Ernesto Valverde ei kokenut tarvitsevansa suojattiaan.
MD:n mukaan Barcelona saisi Santosista, 22, kompensaationa 12 miljoonaa euroa. Tuolla summalla seura tekisi voittoa, sillä se maksoi puolustajasta vain viisi miljoonaa euroa.
LUE MYÖS:
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?