Cristiano Ronaldon megasiirrolla kääntöpuoli – yrityksen työntekijät menevät lakkoon!

Cristiano Ronaldo järisytti jalkapallomaailmaa eilen, kun miehen jo pitkään huhuttu siirto Juventukseen toteutui.
Ilman draamaa siirrosta ei ole kuitenkaan selvitty. ESPN:än raporttien mukaan, Ronaldon reilun 100 miljoonan siirtokorvauksesta valtaosan maksoi autovalmistaja Fiat. Tämä on aiheuttanut Fiatin työntekijöiden keskuudessa ärsytystä, sillä yhtiö ei ole nostanut vuosiin työntekijöiden palkkoja, mutta se pystyy silti ostamaan jalkapalloilijan reilulla sadalla miljoonalla.
– Tämä on anteeksiantamatonta, että jo vuosien ajan olette pyytäneet työntekijöiltänne valtavia taloudellisia uhrauksia, ja silti teillä on varaa törsätä rahanne jalkapalloilijaan, työntekijöiden tiedotteessa sanotaan.
Osan Fiatin työntekijöistä uskotaan menevän lakkoon tapahtuman takia.
– Onko tämä oikein, että yksi henkilö tienaa miljoonia kuukaudessa, kun muut perheet joutuvat taistelemaan taloutensa kanssa, tiedotteessa ladataan.
Lähde: ESPN
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi