Bundesliigan kohujoukkueessa kuohuu – pelaajat teloivat toisiaan harjoituksissa
Kuva: Getty Images
RB Leipzig on ollut todellinen yllättäjä Bundesliigassa tällä kaudella. Energiajuomajätin tukema seura ei ole suurta ihastusta välttämättä herättänyt ulkopuolisissa ja nyt kuohuu sisälläkin.
Leipzigilaiset kärsivät harjoitusleirillään selvän 1-5-tappion Ajaxille ja tunnelma tuntui kiristyneen entisestään sen myötä.
Maanantain harjoituksissa hyökkääjä Timo Werner taklasi törkeästi nuorten joukkueen pelaajaa Sören Emmermannia. Wernerin käsittämätön teko sai keskikenttäpelaaja Diego Demmen veren kuohahtamaan.
– Oletko sekaisin, sinähän murrat kaverin jalan, Demme karjui BILDin mukaan.
Vasta muiden pelaajien ja valmentajien väliintulo rauhoitti tilanteen. Werner pyysi pian anteeksi Emmermannilta, joka ei pystynyt kuitenkaan jatkamaan harjoituksia ja tapahtumaa puitiin vielä jälkikäteen. Urheilujohtaja Ralf Rangnick veti Wernerin sivuun kahdenkeskiseen keskusteluun.
– Teko oli Timolta täysin tarpeeton, mutta hän tietää sen itsekin. Aggressiivisuus on ok, mutta tuollaista emme halua pelaajiemme kesken nähdä, Rangnick painotti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä