Albanian liitto yhteistyöhaluton – Ykkösen seura sai viimein peliluvan vahvistukselleen
Kuva: Juha Tamminen
Fortuné Macomba joutui seuraamaan kaksi ensimmäistä Ykkösen peliä katsomosta, kun hänen pelilupansa ei saapunut Albaniasta.
Nyt paperit ovat vihdoin kunnossa ja ranskalaispuolustaja on edustuskelpoinen sunnuntain Ykkösen sarjaottelussa FC Hakaa vastaan.
183-senttinen ranskalaispuolustaja saapui Jaron testiin huhtikuun alussa ja pelasi harjoitusottelussa FC Hakaa vastaan. Ottelu päättyi erikoisten vaiheiden jälkeen Hakan voittoon 5-4. Alexei Eremenko oli vakuuttunut Macomban otteista ja ranskalaispuolustaja pääsi tekemään ottelussa yhden maalinkin.
Sopimuksen jälkeen Jaro on odottanut Macomban pelilupaa, mutta se on osoittautunut yllättävän vaikeaksi. Albanian liitto ei missään vaiheessa käynyt hyväksymässä siirtoa, mutta FIFA:n asettaman määräajan jälkeen pelilupa siirtyi automaattisesti Jarolle. Ranskalaispuolustaja on siis vihdoin Eremenkon käytettävissä myös virallisissa otteluissa.
Macomba on pelannut juoniorivuosinaan FC Nantesin riveissä ja kotimaansa lisäksi hän on pelannut Albaniassa, jossa hänen seuransa oli FK Bylis.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä