2000-luvun alun supertähti oli lähellä siirtyä Manchester Unitediin – ”Kyse oli 48 tunnista”

Brasilialaistaituri Ronaldinho on paljastanut FourFourTwon haastattelussa olleensa vuonna 2003 lähellä siirtoa Manchester Unitediin.
Ronaldinhohan oli 2000-luvun alussa yksi maailman parhaista jalkapalloilijoista, joka oli muun muassa kesällä 2002 avainroolissa Brasilian juhliessa MM-kultaa.
Kesällä 2003 brassihyökkääjä edusti vielä PSG:tä, jonne mies oli siirtynyt vuonna 2001 kotimaansa Gremiosta. Ronaldinho päätyi lopulta vuonna 2003 La Liga -jätti Barcelonaan, mutta ennen sitä siirto Englantiin oli melko lähellä.
– Se siirto (Manchester) Unitediin melkein tapahtui. Kyse oli 48 tunnista. Sandro Rosell oli kertonut minulle kauan ennen kuin sain (Unitedin) tarjouksen: ”Jos minusta tulee Barcan puheenjohtaja, tuletko tänne?” Vastasin kyllä.
Ronaldinho kertoi lehdelle myös, että oli neljä vuotta sitten lähellä siirtoa englantilaiseen Blackburniin mutta päätti kuitenkin palata Brasiliaan.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta