Zinedine Zidane hyväksyi putoamisen: ”Hävisimme kotona ja vieraissa”
Real Madridin valmentaja Zinedine Zidane hyväksyi tappion ja putoamisen Mestarien liigan jatko-otteluista City-Real -ottelun jälkeisissä haastatteluissa. Realin ja Zidanen loistava menestys Euroopan arvostetuimmassa seurajoukkuekilpailussa päättyi tällä kertaa neljännesvälieriin.
– Kokonaisuutena kautemme ansaitsee hyvät arvosanat. Se toki päättyi huonosti, mutta meidän on vain hyväksyttävä tappiomme, Zidane sanoi UEFAn verkkosivuilla.
– Me hävisimme kotona ja vieraissa, joten onnittelut Citylle.
Manchester Cityn manageri Pep Guardiola muistutti, että City tähtää koko kilpailun voittamiseen.
– Me olemme täällä voittaaksemme Mestarien liigan. Jos haluat voittaa sen, pitää voittaa suuret seurat, Guardiola sanoi ottelun jälkeen.
Manchester Cityn seuraava vastustaja on ranskalainen Lyon, joka pudotti jatkosta Juventuksen. Ottelu pelataan ensi viikon lauantaina.
LUE MYÖS:
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle