Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa
Kuva: Getty Images
Kiinalaisseurat ovat värvänneet liigaansa viime aikoina kovia nimiä. Muun muassa Chelsean brasilialaistaituri Oscar sekä kotimaansa Argentiinan Boca Juniorsin Carlos Tevez ovat siirtyneet maahan isoilla siirtosummilla. Tevezistä tuli samalla maailman parhaiten palkattu pelaaja: hän tienaa viikossa noin 715 000 euroa. Kuukaudessa palkka on siis noin kolme miljoonaa euroa!
Se ei kuitenkaan ole tarjouksissa parhaasta päästä, mikäli Real Madridin portugalilaistähden agenttia Jorge Mendesiä on uskominen.
Mendes on paljastanut Sky Sports Italialle, että nimetön kiinalaisseura on tehnyt huippuhyökkääjästä peräti vajaan 300 miljoonan euron suuruisen tarjouksen Real Madridille.
– Kiinasta on tarjottu 257 miljoonaa puntaa Real Madridille ja enemmän kuin 85 miljoonaa puntaa vuodessa pelaajalle, Mendes paljasti.
Sopimuksen myötä Portugalin maajoukkuekapteeni tienaisi siis vajaat sata miljoonaa euroa vuodessa. Hänen kuukausipalkkansa olisi siis noin kahdeksan miljoonaa euroa. Hänestä tulisi samalla heittämällä maailman parhaiten palkattu pelaaja, sillä hän saisi yli 60 miljoonaa euroa enemmän palkkaa vuodessa kuin Tevez.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!