Yllättävä maa kärjessä finaalitappioiden määrässä – Brittilegenda oli väärässä?
Kuva: Getty Images
”Jalkapallo on peli, jota 22 miestä pelaa 90 minuutin ajan, ja lopulta Saksa voittaa”, kuuluu Englannin maajoukkuelegenda Gary Linekerin kuolematon lausahdus.
MM-finaalien osalta Lineker ei ole aivan aukottomasti oikeassa.
Vaikka suuren jalkapalloyleisön silmissä finaalien suurin häviäjä on kahdella peräkkäisellä finaalitappiollaan (1974 ja -78) Hollanti, ei se kuitenkaan ole kärjessä finaalitappioiden määrässä.
Kun lasketaan yhteen Länsi-Saksan ja yhdistyneen Saksan finaalit, on maa ollut loppuottelussa yhtä monta kertaa kuin Brasilia eli seitsemän kertaa. Siinä, missä brasseilla on viisi titteliä, ovat saksalaiset joutuneet tyytymään ”vain” kolmeen.
Näin ollen Saksa on useimmin finaalista häviäjänä poistunut maa. Länsi-Saksa hävisi Englannille 1966, Italialle 1982 ja Argentiinalle 1986. Saksan nimellä mustapunakeltaiset ovat hävinneet finaalin vuonna 2002 Brasilialle.
Lohtua Saksalle tuonee se, että heillä on kolmanneksi eniten mestaruuksia. Titteleitä on tosiaan tuo em. kolme.
Toiseksi eniten, eli kolme finaalitappiota on sitten Hollannilla. Se on samalla ainoa maa, joka on päässyt finaaliin vuosien saatossa, mutta ei ole voittanut mestaruutta.
Brasilialla, Italialla ja Argentiinalla on tappioita kaksi. Yhden finaalitappion maita on vain yksi, Ranska.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- Annina Rajahuhta: ”Ylivoima ratkoo pelejä”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”