Yllättävä fakta EM-kisoista yllättäen tippuneesta maasta – olisitko uskonut tätä huipputilastoa todeksi?

Englannin taival Ranskan EM-turnauksessa tuli yllättäen tiensä päähän noin viikko sitten, kun Islanti kaatoi britit 2-1.
Kun Islanti hävisi Ranskalle 2-5 sunnuntaina, saatiin tietoon kisojen neljä viimeistä joukkuetta: Wales, Portugali, Ranska ja Saksa.
Englanti tippui aikaisin, mutta sen saavutuksia viimeisten 12 kuukauden aikana sopii ihastella. Se on nimittäin onnistunut voittamaan kaikki neljä viimeistä kisajoukkuetta viimeisen vuoden aikana.
EM-kisojen lohkovaiheessa Englanti kaatoi Walesin 2-1. Kesäkuun alussa Roy Hodgsonin suojatit voittivat Portugalin 1-0 harjoitusmaaottelussa vain reilu viikko ennen EM-kisojen alkua. Maaliskuun lopussa Englanti oli voittanut Saksan 3-2, niin ikään harjoitusmaaottelussa. Nykyinen kisaisäntä Ranska taipui briteille puolestaan marraskuun puolivälissä 2-0, jälleen harjoituspelissä.
Harjoituspelejä tai ei, tilasto on kova. Se ei silti lohduttane Hodgsonia ja pelaajia siitä, että Englanti tippui nololla tavalla ulos jo neljännesvälierissä selkeää altavastaajaa vastaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla