Ykkösen seura maksoi velkansa ja välttyi pistemenetyksiltä
Kuva: Juha Tamminen
FC Haka Oy käynnisti osakeannin seuran rahoitustilanteen parantamiseksi huhtikuun puolivälissä. Suunnattu anti päättyi 15.6., johon mennessä osakkeita merkittiin yhteensä 41 000 euron arvosta.
Summa on yli 80 prosenttia kaikista merkittävissä olleista osakkeista. Osakkeita merkitsi yhteensä 151 henkilöä tai yritystä, joista 27 on uusia osakkaita. FC Haka Oy:n omistaa yli 900 yksityistä osakasta.
– FC Hakan omistajat ja kannattajat osoittivat jälleen tiukassa paikassa seisovansa seuran tukena, hallituksen puheenjohtaja Marko Laaksonen iloitsee tiedotteessa.
– Talous paranee pienin askelin. Jämäkkä kustannuskuri ja myynnin kehittäminen ovat tietenkin päätyökaluja. Kuitenkin myös tällaiset yhteiset ponnistukset ovat välttämättömiä, nyt ja tulevaisuudessa.
Osakeannin taustalla oli 3-vuotisen Portaat huipulle -ohjelman lisäksi toinenkin tekijä: kauden alussa Suomen Palloliitto uhkasi Hakaa pistemenetyksillä, mikäli seuralla on velkaa Palloliitolle vielä 26.6. Muun muassa onnistuneen osakeannin myötä seuran pitkäaikaiset velat Palloliiton suuntaan on hoidettu.
Hakan ottelut jatkuvat tulevana sunnuntaina 10.7. klo 17.00 FF Jaroa vastaan. Joukkue on tasaisessa Ykkösessä neljäntenä, Jaro viimeisen säilyjän paikalla.
Lähde: Hakan tiedote
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä