Wales-puolustajalla käsittämätön saldo: Kauden 65. ottelu ja ”en missään nimessä ole väsynyt”

Walesin puolustaja Chris Gunter ansaitsee työn sankarin arvonimen kävi perjantai-illan EM-puolivälierässä Belgiaa vastaan miten tahansa.
Ottelu on Gunterille jo peräti 65. kuluvalla kaudella ja Readingissa pelaava puolustaja on pelannut lisäksi täydet 90 minuuttia kaikissa otteluissa viittä lukuun ottamatta. Daily Mailin laskelmien mukaan Gunterilla on ennen Belgia-ottelua takanaan huimat 5554 pelattua minuuttia.
Rankka kausi ei kuitenkaan paina Gunterin kintereissä. Mies on kirjannut kaikissa Walesin tähän saakka pelaamissa otteluissa yli 11 kilometrin juoksumatkan.
– En koskaan ole ollut sellainen jolta jää yksikään peli väliin. Olen onnekas että pääsen pelaamaan muutaman päivän välein, sillä sitä rakastan tehdä. En missään nimessä ole väsynyt tai mitään sinne päinkään.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla