Virossa mestaruustaisto kuin Suomessa – neljä joukkuetta kärkikamppailussa

Viron pääsarja Premium Liiga jäi Veikkausliigan tavoin maajoukkuetauolle loppuratkaisujen alla. Kuten Suomenlahden tällä puolen myös Virossa mestaruustaistelu on täysin auki.
Maajoukkuetauon alla tasapeliin päättynyt kärkikamppailu FC Levadia – FC Infonet tiukensi tilannetta vielä entisestään. Infonet johtaa sarjaa nyt pisteellä ennen Levadiaa, kun pelaamatta on neljä ottelukierrosta.
Kaksikon takana vaanii Nõmme Kalju, jolla on pelaamatta vielä rästiottelu sarjan selkeää jumboa Rakvere Tarvasta vastaan ja voitolla Kalju nousisi tasapisteisiin kakkoseksi Levadian kanssa. Maaliero kärkikolmikosta on lisäksi huonoin kärkijoukkue Infonetilla.
Neljäntenä lusikkaansa soppaa sotkee vielä FC Flora, jolla matkaa kärkeen on neljä pistettä ja etunaan selkeästi paras maaliero kärkiryhmistä.
Toisin kuin Veikkausliigassa kärkikvartetin ei tarvitse enää taakseen katsella, sillä matkaa Florasta viidentenä olevaan Paide Linnameeskondiin on peräti 22 pistettä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon