Video: Suomen nyrkkeilytähdet lähettivät lohdutukset Mira Potkoselle – ”Olet tehnyt hienoa työtä”
Kuva: Getty Images
Nyrkkeilijä Mira Potkonen kärsi keskiviikkona kirvelevän tappion 60-kiloisten EM-finaalissa Venäjän Darja Abramovalle.
Tappio oli Potkoselle vaikea nieltävä. Hän oli murtua kyyneliin, kun mitalistit odottivat palkintojenjakoa.
Suomalaiset ammattinyrkkeilijät Edis Tatli ja Niklas Räsänen ovat nyt lähettäneet lohdutuksensa Potkoselle, jonka vuosi päättyi pettymykseen.
– Hosi hieno ja hyvä matsi, mutta se ei ihan tällä kertaa riittänyt, Tatli sanoi Fight Nightin Facebook-tilillä julkaistulla videolla.
– Sinullta on ollut hieno tämä kausi. Toivottavasti sinulla on hyvä mieli kaikesta. Olet tehnyt hienoa duunia. Kaikkea hyvää ja tsemppiä jatkoon, Räsänen komppasi.
Jos alla oleva video ei aukea, voit katsoa sen täältä.
https://www.facebook.com/DBGFightNight/videos/10154774110711118/
Nokialainen Potkonen, 36, on tehnyt tappiosta huolimatta suomalaista urheiluhistoriaa. Hän on ensimmäinen nainen, joka on voittanut samana vuonna arvokisamitalin olympia-, MM- ja EM-tasolla.
ALL IN FIGHT NIGHT -tapahtuma Hartwall Arenalla 17.12. Tatlin ja Räsäsen lisäksi Eva Wahlström ja Robert Helenius. Liput tapahtumaan myy Lippu.fi, ja Viaplay näyttää tapahtuman suorana.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä
- Max Verstappen käytti McLarenin toilailut hyväkseen – päätöskisaan herkulliset lähtökohdat
- Oscar Piastri kavensi eroa – vei sprinttikisan voiton
- Manchester United köysissä brittikenttien 53:nneksi ”parhaan” joukkueen kanssa
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Huuhkajat taipui Romanian vieraana
- IL: SM-liigan entiselle maalikuninkaalle tylyt lähtöpassit
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan
- 748 koronatestiä, vain kuusi positiivista – Valioliigan paluu alkaa lupaavasti