Video: Suomen nyrkkeilytähdet lähettivät lohdutukset Mira Potkoselle – ”Olet tehnyt hienoa työtä”
Kuva: Getty Images
Nyrkkeilijä Mira Potkonen kärsi keskiviikkona kirvelevän tappion 60-kiloisten EM-finaalissa Venäjän Darja Abramovalle.
Tappio oli Potkoselle vaikea nieltävä. Hän oli murtua kyyneliin, kun mitalistit odottivat palkintojenjakoa.
Suomalaiset ammattinyrkkeilijät Edis Tatli ja Niklas Räsänen ovat nyt lähettäneet lohdutuksensa Potkoselle, jonka vuosi päättyi pettymykseen.
– Hosi hieno ja hyvä matsi, mutta se ei ihan tällä kertaa riittänyt, Tatli sanoi Fight Nightin Facebook-tilillä julkaistulla videolla.
– Sinullta on ollut hieno tämä kausi. Toivottavasti sinulla on hyvä mieli kaikesta. Olet tehnyt hienoa duunia. Kaikkea hyvää ja tsemppiä jatkoon, Räsänen komppasi.
Jos alla oleva video ei aukea, voit katsoa sen täältä.
https://www.facebook.com/DBGFightNight/videos/10154774110711118/
Nokialainen Potkonen, 36, on tehnyt tappiosta huolimatta suomalaista urheiluhistoriaa. Hän on ensimmäinen nainen, joka on voittanut samana vuonna arvokisamitalin olympia-, MM- ja EM-tasolla.
ALL IN FIGHT NIGHT -tapahtuma Hartwall Arenalla 17.12. Tatlin ja Räsäsen lisäksi Eva Wahlström ja Robert Helenius. Liput tapahtumaan myy Lippu.fi, ja Viaplay näyttää tapahtuman suorana.
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus