Veikkausliigaseura julkaisi lupaamansa siirtopommin – kivikova vahvistus
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa pelaava FC Lahti kertoi tiistaina Twitterissä uutisoivansa keskiviikkona siirtopommista. Nyt sopimus on julkaistu.
Lahtelaisseura on solminut vuoden sopimuksen brasilialais-saksalaisen keskikenttäpelaajan Hendrik Helmken kanssa. Lahteen 29-vuotias pelimies siirtyy egyptiläisestä AL-Ahlista.
Helmke on pelannut aikaisemminkin Suomessa, kaudella 2011 IFK Mariehamnissa ja kausilla 2013-2014 FF Jarossa. Veikkausliigapelejä miehellä on vyöllään 80 ja maaleja otteluissa on syntynyt 14. Kokemusta Helmkellä on myös Norjan pääsarjasta Tromsø IL:n paidasta.
Helmke on sopimukseensa tyytyväinen ja ensimmäiset tunnelmat uudesta seurasta ovat hyvät. Hän muistaa Lahden kovana vastustajana ja tuo nuoreen joukkueeseen kokemusta. Helmke odottaa jo tulevaa kautta ja haluaa menestyä Lahdessa.
– Olen ollut Suomessa aikaisemminkin, joten tiedän minne olen tulossa. Lahteen tuon kokemusta ja haluan auttaa nuoria pelaajia päivittäisessä tekemisessä. Olen erittäin motivoitunut ja tiedän, että jos pystyn pelaamaan sillä tasolla kuin viimeksi Suomessa pelatessani, pystyn auttamaan joukkuetta. Ensin tehdään kuitenkin töitä, Helmke kertoo.
FC Lahden päävalmentaja Toni Korkeakunnas ottaa uuden pelaajansa vastaan riemuiten. Korkeakunnaksen mukaan Helmke on näyttänyt jo harjoituksissa olevansa todellinen vahvistus joukkueelle.
– Olen todella iloinen, että saamme tämän tasoisen pelimiehen joukkueeseen. Helmke oli Veikkausliigasta lähtiessään mielestäni sarjan paras. Helmken fysiikka ei ole vielä ihan parhaimmillaan ja hänen pelaamattomuutensa näkyy, mutta menemme rauhassa sen suhteen. Tässä on vielä aikaa laittaa se puoli kuntoon, Korkeakunnas analysoi uutta vahvistustaan.
Helmken sopimuksen myötä FC Lahdella on kasassa 20 pelaajasopimusta.
Lähde: FC Lahden sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan