VAR-kummallisuudet jatkuvat – ”Pahinta jalkapallon historiassa”
Kuva: Getty Images
Lauantaina Valioliigassa nähtiin jälleen likimain naurettava esimerkki siitä mihin videotuomarointi voi pahimmillaan johtaa Leedsin hyökkääjän Patrick Bamfordin maalin tultua hylättyä paitsiona.
Tilanne oli täysin normaalin näköinen. Bamford oli vastustajan rangaistusalueen tuntumassa selkeästi poissa paitsiosta ja nosti kätensä osoittaakseen Mateusz Klichille mihin halusi syötön. Klichin syöttö tuli nappiin ja Bamford pisti pallon verkkoon ja sitten peliin puuttui VAR.
Videotuomion perusteella tilanteesta tuomittiin paitsio Bamfordin ojennetun käden oltua ”paitsioasemassa”, vaikka mies itse syöttöhetkellä oli täysin selkeästi puolustuslinjan oikealla puolella. Ratkaisu ei saanut ymmärryksen hiventäkään asiantuntijoilta.
– Tämä on pahinta mitä olen nähnyt. Pahinta koko jalkapallon historiassa, BT Sportin kommentaattori ja entinen pelaajalegenda Robbie Savage puhkui.
– Naurettavaa. Todellakin inhottaa tapa, jolla sitä [VARIia] käytetään, puhisi puolestaan Gary Lineker BBC:n Match of the Dayssa.
Leeds hävisi ottelun Crystal Palacelle 1-4. Bamfordin maali olisi siinä tilanteessa tasoittanut ottelun 1-1:een.
Valioliigan otteluita voit seurata suorina lähetyksinä V Sportilta ja Viaplaylta.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- Oho! Iivo Niskanen raivostutti somessa – ”Typerää”
- Suomen jääkiekkoilun alasarjassa huippupitkä pelikielto! Rumasti telottu maalivahti: ”Teko oli todella raukkamainen”
- Alle 19-vuotiaiden poikien jalkapallon EM-lopputurnaus Suomeen
- Antti Ruuskanen huimassa vedossa – uusi SE
- Auts! Karu todellisuus tyrmäsi suomalaisen NHL-hyökkääjän – Leijona-pelaaja koki nöyryyttävän kohtalon
- Auts, nyt riitti! F1-talli tylytti tiimiradiossa kitissyttä Romain Grosjeania: ”Turpa kiinni!”
- Bayern München pelkää menettävänsä Mario Götzen Liverpooliin
- Katso kuvat: Ensimmäinen paralympialaistähti legendaarisessa uimapukunumerossa
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Suomi-Saksa fanitusta