Valioliigalegenda sivuun valmennustehtävistä – rankkoja syytöksiä rasismista ja simputuksesta

Entinen Newcastlen, Liverpoolin ja Evertonin tähtipelaaja Peter Beardsley ei ole valmennusurallaan yltänyt samanlaisiin saavutuksiin kuin pelaajana. Nyt 56-vuotias Beardsley on joutunut ainakin toistaiseksi sivuun Newcastlen akatemiavalmentajan tehtävistä.
Beardsleyta vastaan on BBC Sportin mukaan esitetty pelaajien taholta useita syytöksiä niin rasismista kuin simputuksestakin. Yksi simputuksen esille nostaneista on 22-vuotias akatemiapelaaja Yasin Ben El-Mhanni.
Pelaajana Beardsley ei varsinaisesti ollut herrasmiehen perikuva ja saattaa noudattaa samoja 1980-luvun metodeja myös valmentamisessaan. Hänet on toistaiseksi siirretty syrjään tehtävistään, mutta asianajajansa kautta Beardsley kiistää jyrkästi kaikki syytökset valheellisina.
Beardsley ei ole ensi kertaa vastaavassa tilanteessa. Vuonna 2003 hän joutui myös sivuun Newcastlen akatemiasta, kun häntä ja akatemiajohtaja Kenny Whartonia syytettiin simputuksesta. Valioliigan tutkimuksissa kummatkin vapautettiin kuitenkin täysin kaikista syytöksistä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin