Valioliigalegenda: Tämän pelaajan Manchester United tarvitsee

Entinen värikäs valioliigapelaaja Robbie Savage esittää BBC:llä vahvan näkemyksensä siitä, kenet Manchester United tarvitsisi päästäkseen maalinteko-ongelmistaan.
Unitedilla on käytännössä rosterissaan ainoastaan kaksi varsinaista hyökkääjää, konkari Wayne Rooney ja 19-vuotias ranskalaisnuorukainen Anthony Martial. Kaksikko on tehnyt tällä kaudella yhteensä vain viisi liigamaalia.
– Jos olisin Manchester United, ostaisin ehdottomasti Jamie Vardyn. Hän ei pelaa huippujoukkueessa kuten United, Manchester City tai Arsenal. Silti hän tekee upeaa tulosta. Hän tulee tekemään tällä kaudella varmasti yli 20 maalia, ja mielestäni hän on liigan kauden paras pelaaja, Savage paaluttaa.
– Jos joku suuri seuraa tekee hänestä tarjouksen tammikuussa ja hän haluaa lähteä Leicesteristä, ymmärrän sen hyvin. Kaveri on päässyt maistamaan menestystä vasta aika myöhään urallaan.
28-vuotias Vardy on paukuttanut Leicesterille jo 14 maalia yhtä monessa liigaottelussa. Hän on noussut myös Englannin A-maajoukkueeseen.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi