Tuttu mies palasi Huuhkajiin – joukkuetoveri: ”Se on sekä positiivinen että negatiivinen ongelma”

Kuva: Getty Images
Kasper Hämäläinen on jälleen maajoukkueen matkassa. Hänen edellisestä maajoukkuereissustaan on vierähtänyt jo reilusti yli vuosi, sillä viimeksi Hämäläinen oli mukana marraskuussa 2017 Viroa vastaan.
Sen jälkeen Puolan liigassa Legia Varsovan riveissä pelaava hyökkääjä on kärsinyt loukkaantumisista, mutta on nyt taas pelikunnossa.
Huuhkajien kapteenilla Tim Sparvilla on pitkä yhteinen taival Hämäläisen kanssa, joka on käynnistynyt juniorimaajoukkueajoista. Sparv on iloinen siitä, että tuttu mies on jälleen Huuhkajien vahvuudessa.
– Se on sekä positiivinen että negatiivinen ongelma, Sparv aloittaa ja jatkaa:
– ”Kappe” on hyvä ystäväni ja olemme aina olleet kämppiksiä A-maajoukkuereissuilla, ja se on hienoa että Kappe on palannut, mutta samaan aikaan Kappe on kuin pieni lapsi, Sparv sanoi naurahtaen Week of Football -podcastissa ja tarkensi sanomaansa sen jälkeen.
– Minulla on nyt iso vastuu siitä, että Kappe tulee ajoissa palavereihin ja treeneihin. Minun on pakko ottaa vähän isompaa vastuuta, kun Kappe on palannut maajoukkueeseen.
Leikkimielisten kommenttien jälkeen Sparv vakavoitui ja korosti Hämäläisen olevan vahvistus maajoukkueelle, joka kohtaa lauantaina EM-karsintojen avauksessa Italian Udinessa.
– Kapella on iso rooli, hänellä on nopeutta ja teknisiä ominaisuuksia, mitä tarvitsemme Italiaa vastaan. Hienoa nähdä Kappe taas tositoimissa. Pakko myöntää, että minulla on Kappea vähän ikävä, Sparv totesi.
Week of Football -podcastin voit kuunnella täältä.
Huuhkajat kohtaa EM-karsinta-avauksessaan Italian Udinessa lauantaina klo 21.45 Suomen aikaa. EM-karsinnat näkyvät Viasatilla ja Viaplayssa, joka näyttää kaikki karsintaottelut. Huuhkajien kaikki karsintaottelut näkyvät myös Viafreellä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Mourinhon koirankopissa istunut saksalaislegenda valloittamaan Amerikkaa
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Antaako Anaheim nyt luottoa Vataselle?
- Antonio Conte kieltäytyi Real Madridin valmennuspestistä – Ykkösehdokkaaksi nousi uusi mies
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”