Tulos mairittelee Leijonia? – Kanadalla yli kolminkertaisesti maalintekopaikkoja!

Suomi taisteli Kanada-ottelussa miehekkäästi ja pakotti suursuosikin aina jatkoajalla, missä kuitenkin vaahteralehtien puolustaja Drewe Doughty ratkaisi ottelun 2-1-maalillaan. Mies teki myös Kanadan avausmaalin.
Maalien perusteella ottelua voisi arvioida tasaiseksi. Fakta kuitenkin on, että Kanada hallitsi peliä ja loi selvästi enemmän maalintekopaikkoja, huomauttaa kanadalaisen Sportnetin toimittaja Chris Johnstron Twitter-tilillään ja kertoo Kanadan päävalmentajankin mielipiteen asiasta.
Suomen maalivahti Tuukka Rask torjui ottelussa 25 kertaa, mutta tilanteista valtaosa oli todella vaarallisia. Suomi eteni kaikesta huolimatta parhaana lohkokakkosena suoraan puolivälieriin Kanadan, USA:n ja Ruotsin tapaan.
Leijonat kohtaa puolivälierässään suurella todennäköisyydellä isäntämaan Venäjän, kohtaa 1. pudotuspelikierroksella Norjan.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla