Tragedia Saksassa – EM-voittaja menehtyi vain 33 vuoden iässä
Kuva: Getty Images
Saksalaista urheilua ravisutti tieto kaksinkertaisen uinnin Euroopan mestarin Daniela Samulskin menehtymisestä vain 33 vuoden iässä.
Tieto Samulskin kuolemasta tuli torstai-iltana. Shokki oli kova syövän vietyä voimat huippu-urheilijalta.
– En voi käsittää tätä. Hän oli yksi parhaista ja vietin hienoa aikaa hänen kanssaan. En ole tehnyt töitä yhdenkään urheilijan kanssa yhtä kauan, Samulskin entinen valmentaja niin seura- kuin maajoukkuetasolla ollut Henning Lambertz sanoi Bildille.
Samulski jäi sivuun parrasvaloista vuonna 2011 jätettyään altaat raskauden myötä ja samaan aikaan tuli myös kova isku syöpädiagnoosin myötä.
– Hän poistui täysin julkisuudesta. Valitettavasti mekin kadotimme yhteyden, häntä ei enää koskaan nähty missään kilpailuissa, Lambertz harmitteli.
LUE MYÖS:
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona