TPS-tähti toivoo parempaa jäätä tiukkaan CHL-taistoon: ”Oli aika hiekkapaperia”

TPS haastaa Champions Hockey Leaguen B-lohkon kärkijoukkue Malmön lauantaina kotijäällään.
TPS sai CHL-kauden kolmannessa ottelussaan torstaina ensimmäisen voittonsa. Se nousi Red Bull Müncheniä vastaan 5-3-voittoon ottelun päätöserässä.
– Tästä on hyvä jatkaa. Otetaan kolmannen erän oppi mukaan. Ensimmäinen ja toinen erä olivat (torstaina) vaisumpia, niin panostetaan nyt niihin. Ihan kärkijoukkue sieltä tulee vastaan, joten alusta asti pitää olla hereillä, ennakoi TPS:n voittomaalin torstaina Münchenin verkkoon iskenyt TPS-hyökkääjä Oula Palve CHL:n tiedotteessa.
Palvella on olosuhteista toivomus kotihalliinsa.
– Toivottavasti Turku-hallin jää olisi vähän parempi. Torstaina se oli aika hiekkapaperia, niin emme pystyneet esittämään ihmeitä, hän sanoo.
Malmö voitti TPS:n joukkueiden ensimmäisessä keskinäisessä kohtaamisessa kotonaan 8-4. TPS on torstain voitostaan huolimatta kolmen kierroksen jälkeen lohkonsa viimeisenä. Malmö johtaa B-lohkoa kuudella pisteellään.
C More näyttää kaikki suomalaisjoukkueiden CHL-ottelut suorina lähetyksinä suoratoistopalvelussa www.cmore.fi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin