TPS saa norjalaisen CHL-vastuksen – ”Kehitetty nopempaa kiekollista peliä”

Turun Palloseuran urakka tämän kauden Champions Hockey Leaguessa alkaa keskiviikkona kotiottelulla norjalaista Lørenskog IK:ta vastaan.
– Neljättä viikkoa laitetaan tässä tulille. Harjoituspelit on pelattu ja olemme päässeet harjoittelemaankin. Fysiikkaa on harjoiteltu ja pelit päälle. Nyt näemme, missä mennään kun peleissä on panosta. Olemme positiivisin mielin, ja tavoitteena on mennä lohkosta jatkoon, sanoo TPS:n päävalmentaja Ari-Pekka Selin.
Selin on hyvillään siitä, miten haluttu oppi on joukkueeseen harjoituksissa tarttunut.
– Jos katsotaan sitä, missä olimme vuosi sitten, niin emme lähde nyt niin takamatkalta pelitavan kanssa suhteessa vastustajaan. Olemme halunneet kehittää kiekollista pelinopeutta. Tiivis puolustaminen on pelin ydin, mutta kiekollista peliä on pyritty kehittämään niin, että kiekollisena pelaisimme nopeammin, Selin sanoo.
TPS:llä on kokemusta norjalaisista jo viime kauden perusteella, kun Palloseura kohtasi Storhamarin.
– Storhamar oli yllättävän hyvä ja haasteellinen joukkue. Se kertoo kansainvälisestä tasosta kaikkien maiden kärkiseurojen osalta. Lørenskoginkin aloitus oli vahva. He tekivät vieraskentällä Libereciä vastaan kolme maalia ja ottivat pisteen. Se on meille vahva viesti siitä, että valmiusasento on meillä oltava, linjaa Selin.
Tiistaina suomalaisseuroista ovat CHL-kaukaloissa Luganon vieraissa kohtaava Tappara ja Luulajaa vastaan myös vierasjoukkueena pelaava SaiPa.
Lähde: CHL:n tiedotus
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä