Tommi Kautonen: ”Argentiina pienimuotoinen suosikki”
Kuva: Getty Images
Tiistaina ja keskiviikkona MM-kisoissa pelataan välieräottelut Brasilia-Saksa ja Argentiina-Hollanti.
Tiistaina finaalipaikasta taistelevat kisaisäntä Brasilia ja Saksa.
– Tästä pelistä on vaikea nostaa kumpaakaan ennakkosuosikiksi. Brasilia on väläytellyt ja pelasi muun muassa Kolumbiaa vastaan todella hyvin ensimmäisen jakson. Saksan peruspelaaminen on puolestaan ollut korkealla tasolla, Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Tommi Kautonen toteaa.
– Eiköhän Neymarille korvaaja löydy, mutta kyllä hänen poissaolo tulee näkymään. Sen verran hyvä pelaaja Neymar on, Kautonen jatkaa.
Brasilia on pudottanut jatkopeleissä Chilen ja Kolumbian. Saksa on puolestaan lähettänyt laulukuoroon Algerian ja viimeksi Ranskan.
Keskiviikkona finaalipaikasta taistelevat Argentiina ja Hollanti. Argentiina on pudottanut jatkopeleissä Sveitsin ja Belgian. Molemmat pelit päättyivät Argentiinan 1-0-voittoon.
– Voisi sanoa, että Argentiina on edennyt näin pitkälle ilman sellaista loistoa. Se on tehnyt sen, mitä on vaadittu. Argentiina on pelannut aika ”saksamaisesti, Kautonen toteaa.
– Toki mukana on ollut hienoja yksilösuorituksia muun muassa Angel di Marialta ja Lionell Messiltä, ”Auge” lisää.
Hollanti on pelannut kisoissa pirteästi. Voitokkaan alkulohkon jälkeen neljännesvälierissä kaatui Meksiko 2-1 ja puolivälierissä rp-kisan jälkeen Costa Rica.
– Hollannissa huomio on kiinnittynyt Louis van Gaalin tekemiin taktisiin vetoihin. Ne ovat toimineet tosi hyvin. Ennen kisoja en olisi uskonut, että Hollanti etenee näin pitkälle, Kautonen pohtii.
– Pidän Argentiinaa tässä pelissä pienimuotoisena suosikkina, Kautonen lisää.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- Annina Rajahuhta: ”Ylivoima ratkoo pelejä”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”