Tim Sparvin yksinkertainen tavoite Färsaaria vastaan: ”Lisää pisteitä”

Tim Sparv perkasi HUU-tv:n haastattelussa viimeviikkoisen Kreikka-voiton antia. Voiton arvoa lisäksi se, että kaksi joukkueen meritoituneinta pelaajaa – Niklas Moisander ja Roman Eremenko – olivat poissa.
– Tulos oli tärkein juttu. Kolme pistettä Kreikalta on kova juttu. Jos huomioidaan lähtökohdat: Roma ja Nikke olivat poissa, vieraspeli ja viime aikojen tulokset, niin se oli kova tulos meiltä. Toivottavasti tämä antaa buustin meidän ryhmällemme ja saamme maanantaina lisää pisteitä. Hyökkäystä voimme vielä parantaa. Rauhallisuus ja pallon pitäminen puuttuivat. Toivottavasti peli näyttää maanantaina paremmalta.
Joukkueen itseluottamus on Sparvin mukaan nyt aivan eri tasolla kuin aiemmin. Päävalmentajan vaihtuminen on mietityttänyt myös Sparvia.
– Kun valmentaja vaihtuu, niin pelaajien pitää katsoa peiliin. Jalkapallon maailma on sellainen, että jos tulokset ovat heikkoja, niin valmentaja saa potkut. Pelaajien on kuitenkin katsottava peiliin ja parannettava tekemistä ja tuloksia.
Suomi kohtaa Färsaaret maanantaina kello 21.45 Helsingin olympiastadionilla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan