Tero Lehterä: ”Välillä ottaa nuorille pelaajille koville”
Tuoreimmassa Suplan Liiga-podcastissa vieraillut SaiPan päävalmentaja Tero Lehterä kertoo, että hän pitää omaa, pitkää pelaajauraansa vahvuutena.
Lehterän pelaajauran loppumisesta on kymmenisen vuotta, mutta pelaajan ajatusmaailma on vielä kirkkaana muistissa.
– Se auttaa ymmärtämään pelaajaa paljon paremmin. Kyllä mä näen sen itselle vahvuutena ja ymmärrän, että pelaajille tulee tiettyjä pelkotilanteita ja sitä muistaa, että jotkut asiat vaikuttaa ja jää muistijälkiä, Lehterä kertoo Liiga-podcastissa.
– Sitä kautta pystyy ymmärtämään pelaajien reaktiot ja sitä kautta pystyy auttamaan pelaajia pääsemään niistä yli.
Lehterän maailmanmestaruuteen, NHL-kaukaloihin ja KHL-kehiin vieneet taidot eivät ole vielä ruostuneet. Hän valmentaa edelleen aika ajoin esimerkin kautta.
– Kyllä tässä on sen verran pidetty itsestä huolta, että ei tässä pelkästään mennä tuppeen nojailemaan ja tussilla tauluun piirtämään, Lehterä naurahtaa.
– Kyllä mä pystyn aina välillä näyttelemään jätkille, miten tehdään. Vähän aiheuttaa hämmennystä, ja joskus vähän kimpaantuvatkin, kun tällainen kohta satavuotias pystyy tekemään tämän. Kyllä se koville välillä nuorille pelaajille ottaa, kun mennään leikkimään luistimilla tai annetaan lättysyöttöjä.
Tero Lehterä muistuttaa haastattelussa myös, mistä hänen kohdallaan kumpuaa se, että pystyy valmentamaan ja yksilövalmentamaan yhä esimerkin kautta.
– Mulla on niin valtava toistopakki. Kuitenkin pitkä ura, ja aikoinaan siihen aikaan, kun minä kasvoin pelaajaksi, se toistopankki tuli nimenomaan pihapeleistä. Sellaista toistopankkia on tänä päivänä vaikea hankkia.
– On sitten joitakin asioita – peli on muuttunut sen verran – joita on joutunut itsekin opiskelemaan, Lehterä sanoo Liiga-podcastissa.
Lähde: Suplan Liiga-podcast
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä