Tennistähti Henri Kontisen historiallinen finaali suorana TV-lähetyksenä
Kuva: Getty Images
Suomalainen tennistähti Henri Kontinen ja hänen parinsa John Peers pelaavat Australian avointen nelinpelin loppuottelussa lauantaina.
Ottelu alkaa aikaisintaan kello 12.45 Suomen aikaa ja se näkyy suorana Eurosport 1 -kanavalla sekä Eurosport Playerissa.
Kontinen jatkaa suomalaisen tennishistorian uudelleen kirjoittamista, sillä hän pelaa ensimmäisenä suomalaisena miesten nelinpelin Grand Slam -loppuottelussa.
Kontinen ja Peers kohtaavat loppuottelussa turnauksessa kolmanneksi sijoitetun parin Bob Bryan/Mike Bryan.
Loppuottelun arvioitu alkamisaika on 12.45 Suomen aikaa, mutta samalla Rod Laver Arenalla ennen nelinpelin loppuottelua pelattava naisten finaali saattaa aiheuttaa aikataulumuutoksia.
Lähde: Discovery Networks Finlandin tiedote
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille